Výhody a nevýhody
laminátových plovoucích podlah
Jaké výhody a nevýhody má laminátová podlaha?
Nenáročnost pokládky – Do montáže se může bez obav pustit i šikovnější domácí kutil. Profesionální pokládka je sice určitá jistota kvality, ale pokud jste dostatečně zruční a budete dodržovat správný pracovní postup, není třeba se bát žádných fatálních chyb.
Rychlost instalace podlahy – Čas je dnes snad nejcennější hodnota. Času je soustavný nedostatek, nikde si ho nekoupíte a dokonce ho ani nevyhrajete v některé z loterií. Výhrou ovšem je, pokud i velkou plochu plovoucí podlahy profesionální podlaháři položí za několik hodin, takže po ní můžete chodit ještě tentýž den, kdy se s pokládkou začalo. Zkuste něco podobného provést třeba u dlažby…
Obnovitelnost – Pokud potřebujete podlahu rozebrat, nebo jen vyměnit opotřebenou desku, jde to bez problémů, protože systém montáže pomocí tzv. suchého zámku toto plně umožňuje.
Rozumná cena – Cena je nižší než u přírodních podlah, přičemž výběr designu je dnes velmi široký a svůj vzor si najde jak majitel secesního bytu uprostřed Prahy, tak obyvatel půvabné roubenky na Vysočině.
Životnost a stálost laminátové podlahy – Kvalitní plovoucí podlaha vám vydrží při běžném provozu až dvacet let. Povrch je tvořen průhlednou otěruvzdornou vrstvou, která je odolná nárazům. Nepůsobí na ni sluneční záření, barvy se v průběhu let nemění. Aby se životnost podlahy stala skutečně dlouhodobou, je třeba si ale uvědomit, že laminátové podlahy mají své třídy použitelnosti, které je třeba dodržovat. Položením laminátové podlahy do chodby domu namísto do ložnice, kam patří dle své třídy použitelnosti, dojde k výraznému zkrácení životnosti podlahy. (viz přehled zátěžových tříd).
Nenáročná údržba – Vzhledem k tomu, jak je svrchní vrstva laminátové podlahy vyrobena, se jedná o materiál silně inertní proti usazování prachu ve formě tzv. zažrané špíny. Povrch laminátu je tvořen melaminovým filmem s protiotěrovou ochranou. Tato kombinace vám zajistí vysokou odolnost proti vzniku skvrn po kávě, čaji, víně atd., ale také je odolná proti nechtěně rozlitým rozpouštědlům a jiným v domácnostech běžně používaným chemickým prostředkům jako je technický benzín, koncentrovaná čistidla atd.
Nehořlavost – Laminát si s ohněm moc netyká, neublíží mu ani odklepnutý žhavý popel z cigarety nebo doutníku. Tato vlastnost jej také předurčuje pro pokládku nad zabudované podlahové topení.
Samozřejmě laminátové podlahy mají i své nevýhody a někdy je jejich použití nevhodné nebo vyloženě vyloučené.
Nehodí se například jako náhrada původních dřevěných podlah v historických objektech jako jsou zámky, hrady, stará venkovská sídla a jiné památkové objekty. Laminátová podlaha totiž není zcela schopna vytvořit dojem přírodního dřeva, takže by v takových prostorách působila svou moderností poněkud nepatřičně. Navíc jsou tyto budovy často vybaveny těžkým historickým nábytkem, což pro plovoucí podlahu také není příliš vhodné, protože pak hrozí její zvlnění.
Laminátové podlahy se také nehodí do vlhkých prostor, protože nejsou odolné soustavnému a pravidelnému působení vody.
Pokud zákazník sáhne kvůli ceně po nekvalitním laminátu, hrozí pak problémy při opravách nebo opětovném položení, podlaha nemusí ve svých zaklapávacích zámcích přesně sedět a mohou se vytvářet spáry mezi jednotlivými díly.
Laminátová podlaha je také o něco hlučnější, než jsou jiné druhy podlah, zvlášť ty typy, které nejsou zespodu vybaveny tlumící protihlukovou podložkou.